Wykład o korekcie płci
W dniu dzisiejszym w ramach Koła Naukowego Prawa Medycznego „Lege Artis” działającego przy Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się wykład na temat zagadnień prawnych związanych z ustaleniem płci metrykalnej skierowany do uczniów klas maturalnych.
Wykład wygłosiły prof. UAM dr hab. Joanna Haberko i mgr Filina Sztandera.
Wykładu wysłuchała bardzo duża ilość licealistów, co bardzo cieszy, gdyż wskazuje, że młodzież chce o tym trudnym zagadnieniu dowiadywać się w kompetentny sposób. W spotkaniu jako gość wzięła też nasza Prezes i jedna z fundatorek fundacji.
Przed wykładem Anna Szymkowiak zwróciła uwagę prelegentkom na problem nazewnictwa, co spotkało się ze zrozumieniem.
Wykład, biorąc pod uwagę grupę odbiorców, był bardzo ciekawie skonstruowany i przedstawił w bardzo merytoryczny sposób zagadnienia prawnej i medycznej korekty płci ze szczególnym uwzględnieniem procedur i wykładni prawnych. Jednocześnie przedstawiony był prostym, zrozumiałym językiem. Bardzo miłym było to, że prowadząca wykład, prof UAM dr hab. Joanna Haberko kilka razy wykorzystała fakt obecności naszej Prezes oddając jej głos i pozwalając rozwinąć przedstawiane zagadnienia o własne doświadczenia Ani.
Wymiernym efektem wykładu było poznanie nauczycielki z Leszna, która aktywnie działa w temacie wykluczeń i zaprosiła nas już jako ekspertów na planowany na marzec przyszłego roku panel dyskusyjny o zagadnieniach medycznych korekty płci, jaki odbędzie się w jednym z leszczyńskich liceów.
Po wykładzie rozmawialiśmy także z Prezes Zarządu Koła Małgorzatą Radkowską oraz studentami z Koła o tym, jak działa Koło i jak mogłaby wyglądać współpraca, zwłaszcza w kontekście projektu, jaki nasza Fundacja będzie realizowała w przyszłym roku, a w którym zagadnienia prawne są istotnym elementem.
Bardzo nas cieszy, że temat ten znalazł się w pracach Koła i mamy nadzieję, że stanie się on szansą na podnoszenie świadomości o tym zagadnieniu wśród licealistów i studentów, co jest jednym z ważnych obszarów naszych działań skierowanych na wsparcie osób transpłciowych, dlatego jesteśmy w pełni otwarci na każdy rodzaj współpracy.
Opis wykładu znajduje się tutaj