Aktualności, aktualności trans, Projekty, Wydarzenia

Pod naszym Patronatem

Wczoraj skierowana została do produkcji i druku pierwsza książka, jaką wydajemy pod naszym Patronatem.

 


Książka autorstwa naszej Prezes opowiada o procesie prawnej i medycznej korekcie płci. Opowiada też o społecznych jej uwarunkowaniach.

Książka ta kończy cykl, w którym bohaterka opowiada o tym, jak odkrywała swoja tożsamość i jak uczyła się z nią żyć.

Oddawana obecnie do druku książka nie jest poradnikiem, ale ukazuje w bardzo obszerny sposób, w jaki sposób w Polsce przeprowadza się obecnie proces korekty płci. Autorka komentuje a nie tylko opisuje to, czego doświadczyła, opowiadając o plusach i minusach poszczególnych etapów. Nie ucieka od trudnych tematów i nie boi się być kontrowersyjna w swoich poglądach. Proces tranzycji nie jest prosty, szybki ani łatwy. Jest zależny od wielu czynników, i w wielu aspektach wręcz nieludzki.

Jak w tym wszystkim odnajduje się bohaterka, przeczytamy w jej najnowszej książce.

Dużą wartością są obszerne dodatki, w których bohaterka zawarła wzory pism, metryczki specjalistów z terenu Poznania, którzy mają doświadczenie w temacie transpłciowości lub po prostu są otwarci i chętni wspierać osoby transpłciowe. Są też wskazane poradnie, z których pomocy korzystała lub korzysta bohaterka. Nie jest to pełna baza. Niektóre osoby nie odpowiedziały na apel umieszczenia swojej metryczki, inne zapewne dopiero się pojawią w kolejnych edycjach książki (sposób jej wydania pozwala przy każdym dodruku wprowadzać poprawki i uzupełnienia, duży plus self publishingu).

Książka wzbogacona została też przez kilka zdjęć, które zostały zrobione w trakcie sesji fotograficznej specjalnie poświęconej książce. Myślą przewodnią było ukazanie miejsc ważnych dla bohaterki w związku z jej odkrywaniem siebie i procesem korekty, który to proces w dużej mierze odbywał się w Poznaniu. Przepiękne zdjęcia zrobiła Kasia S. Kasi była koncepcja, wybór stroju, natomiast propozycje stylizacji wyszły od bohaterki. Także make-up wykonała sama bohaterka. Sesja miała w jak najbardziej naturalny sposób pokazać to, do czego przez ostatnie kilka lat dążyła konsekwentnie bohaterka. Do sukcesu, który stał się ostatecznie jej udziałem.

 

Książka drukiem ukazuje się dzięki dofinansowaniu z mini grantu w ramach projektu „Nie bójcie się nas!” realizowanego w ramach Funduszu Stonewall Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Książka będzie prezentowana pod koniec maja podczas panelu dyskusyjnego. Będzie też w czerwcu prezentowana w kilku mniejszych miejscowościach. Pragniemy, by stała się pretekstem do dyskusji o tym, jak budować pozytywny obraz osób transpłciowych w społeczeństwie. Bohaterka sporo miejsca poświęca w swej książce właśnie temu zagadnieniu, które jest stale najważniejszym celem działań przez nią podejmowanych.

O terminach i miejscach spotkań będziemy informować.

 

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.