„Komentarz” do tej historii:

http://tranzycja.blog.pl/2017/05/03/na-ostrzu-noza/

 

18289880_1527765597274253_951244051_o

Właściwie nie powinnam się odnosić do takiej formy wypowiedzi, ale wyjaśnię tylko jedno „nieporozumienie”. Opisana sprawa nie dotyczy grupy wsparcia dla osób trans, gdyż nikt z osób tutaj wspomnianych nigdy na niej nie był, nie brał udziału w jej zajęciach.

Mam dowody na to, że cała sytuacja została ukartowana i zaaranżowana, by mnie zdyskredytować. Wiem, z kim rozmawiałam, wiem o kim, mam zapis mailowy rozmów. gdy zajdzie taka potrzeba, przedstawię dowody w sprawie.

 

Małe Wielkie Zmiany

17492640_1220255744740182_830335338647002945_o

Projekt poświęcony aktywizacji osób transseksualnych na rynku pracy

Zapraszamy wszystkie osoby transseksualne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie innowacyjnym aktywizacji na rynku pracy. Obecnie jesteśmy już na etapie tworzenia scenariusza wdrażania projektu. Obecnie tworzymy szczegółowy Projekt Innowacji. Jego merytoryczna ocena zadecyduje, czy uzyskamy grant na wdrażanie, dlatego chcąc jak najlepiej przygotować ten dokument, chcemy poznać Wasze oczekiwania, ale i wskazówki, jakie możemy ująć w scenariuszu. Chcemy też uzyskać potencjalną grupę osób zdecydowanych na wzięcie udziału we wdrażaniu, które, po przyznaniu grantu, przewidziane jest na półroczne działanie mające zapewnione finansowanie i wsparcie merytoryczne doświadczonej kadry w ramach przyznanego grantu.
Ten projekt stworzyliśmy z myślą o Was, więc liczymy na Waszą pomoc w tym, by był jak najlepiej dopracowany pod względem Waszych oczekiwań.
Wszystkie szczegóły projektu zostaną przedstawione na spotkaniu.

Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godz.19.00 w świetlicy Stowarzyszenia Lepszy Świat przy ul. Libelta 22 w Poznaniu

Strike Dance Rise!

17496091_1269520923132346_167106058_n

Akcję One Billion Rising zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy” po fali gwałtów w 2011 roku w USA.
Począwszy od 2013 roku, 14 lutego w Walentynki na całym świecie tańczymy, by w ten sposób zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet.
Poznań tańczy od początku akcji.
W tym roku podczas prób powstała inicjatywa, by akacja trwała cały rok.

17619350_1274701592614279_1435012011_nAnna Maria Szymkowiak, Prezeska Fundacji Akceptacja oraz Sandra Węgrzyn, właścicielka szkoły tańca One Dane Studio połączyły swoje siły i zorganizowały cykl warsztatów tanecznych.
Zapraszamy na warsztaty taneczne, w czasie których będziemy ćwiczyć z Anią układ One Billion Rising. Jednak to nie wszystko. Taniec ma niezwykłą moc. Nieprzypadkowo właśnie tańcem wyrażamy protest. Taniec pozwala nam poznać lepiej nasze ciało, dostrzec jego piękno, grację, dzięki czemu nabieramy więcej pewności siebie. Taniec także ma bardzo duże znaczenie terapeutyczne, pozwala pokochać na nowo ciało, które zostało skrzywdzone.
Dlatego w ramach warsztatów chcemy Wam także zaproponować naukę przeróżnych stylów tańca.
Spotykamy się raz w miesiącu, w niedzielę najbliższą 14 dnia miesiąca w szkole tańca One Dance Studio przy ul. Garbary 64 o godzinie 16.00.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 9 kwietnia.

Zapraszamy

17579909_1274702202614218_872615982_n

Flash Mob

Flash Mob

Może uznacie nas za wariatów – nie obrazimy się – ale postanowiliśmy zorganizować spontaniczny ruch, który zjednoczy społeczeństwo, a z doświadczenia wiemy, że nic nie jednoczy tak jak TANIEC

Dlatego chcielibyśmy zaprosić Was 8 kwietnia 2017 r. na Półwiejskiej (wysokość Starego Browaru) do wzięcia udziału w tym wyjątkowym FLASH MOB-ie – „NIECH TANIEC NAS POŁĄCZY”!

Walczysz o demokratyczną, wolną Polskę?
Walczysz o pokój w Syrii?
Chcesz godnego traktowania kobiet?
Chcesz lepszej profilaktyki zdrowotnej?
Chcesz coś zrobić dla siebie i poczuć FUN? PRZYJDŹ❗️

➡️ nie ważne o co walczysz, nie ważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czy walczysz o prawa ludzi czy zwierząt
➡️ bez względu na kolor skóry, orientacje seksualną, czy poglądy polityczne
ZJEDNOCZMY SIĘ
Pokażmy, że można!
Pokażmy, że wspólnie możemy zdecydowanie więcej i … ZATAŃCZMY

Jako współorganizatorka oczywiście gorąco zapraszam

Link do wydarzenia na facebooku : https://www.facebook.com/events/1848969652040520/?active_tab=about

Biegły

stażystka

Wczoraj dostałam wezwanie z sądu na konsultację z biegłym sądowym, tak więc kolejna niewiadoma staję się wiadomą. Konsultację mam z dr Stanisławem Doroszem w Koszalinie w dniu 9 kwietnia.

Jestem bardzo spokojna. Praktyki, w ramach których od kilku dni biorę udział w konsultacjach psychologicznych, także w zakresie rozpoznania zaburzeń identyfikacji płci, dają mi dodatkową pewność, że podołam temu zadaniu bezproblemowo. Ciekawa jestem, jak przebiegnie ta rozmowa, tym bardziej, że mam nadzieję, że ta jedna wystarczy. Nie wiem, jak jeszcze bardziej mogłabym przekonać o swojej autentyczności w odbiorze siebie jako kobiety niż w takim zakresie, jak robię to obecnie.

Ostatnio to nawet się uśmiałam pod nosem, jak usłyszałam za plecami słowo „kurwa”. No cóż, jak mam wybierać, to wolę takie określenie niż „pedał”, choć oczywiście oba są jednakowo obraźliwe. Skoro więc jestem już wyzywana takimi słowami, to chyba moja kobiecość jest dosyć autentyczna.

A w życiu ciągle nie mam czasu się nudzić. Od dłuższego czasu moja współpraca na siłę z jedną z organizacji LGBT+ była coraz bardziej problematyczna. Gdy zostałam pozbawiona możliwości odbywania w niej praktyk studenckich, mimo podpisania zgody i porozumienia z moją uczelnią, coraz bardziej zastanawiałam się nad tym, czy jest sens dalej brnąc w tym układzie. Wreszcie zawirowania przy grupie wsparcia dla osób trans stały się impulsem, który zaowocował podjęciem decyzji. Zakończyłam współpracę z tą organizacją. Złożyłam rezygnację z współprowadzenia grupy wsparcia dla osób trans. Gdy w grudniu 2016 roku byłam zdecydowana zakończyć tą współpracę (właśnie wtedy, jako wynik powstałego wtedy konfliktu, pojawiła się inicjatywa powstania Trans-Akcji), posłuchałam innych i uległam. Wbrew sobie. Wtedy postąpiłam tak ostatni raz. Ustąpiłam wtedy zresztą na szerszym polu, gdyż wbrew sobie zgodziłam się na modyfikację mojego pomysłu, mojej koncepcji. Efektem tego ustępstwa jest inna sytuacja konfliktowa, która doprowadziła do tego, że zrezygnowałam z dalszego rozwijania projektu Trans-Akcja i skupiłam się na kompletnie nowej koncepcji. Poszłam za ciosem i na łamach prasy, w „Chodzieżaninie”, opowiedziałam o mojej nowej koncepcji. A Ania napisała o tym ciekawy reportaż, który ukazał się na łamach w wydaniu z dnia 17 marca tego roku (polecam).

Ale teraz, u progu wiosny mam już dokładnie skonkretyzowany plan przedsięwzięcia i jego realizacji. Mam obok siebie grupę odpowiedzialnych osób, które ufają mi i dają kredyt zaufania. A ja tego zaufania nie zawiodę. Nie ukrywam, że to wszystko, co działo się od grudnia wokół mnie, pozostawiło sporo niesmaku. Zweryfikowałam pewne poglądy, zawiodłam się na ocenie niektórych ludzi. Ale dzięki temu dodatkowo okrzepłam i nauczyłam się, jak powinnam postępować. I właśnie zaczynam to wprowadzać w życie.

Oczywiście nie rezygnuję z grupy wsparcia dla osób trans. W ramach działań mojej nowej inicjatywy uruchamiam trzy cykliczne spotkania grupowe skierowane do środowiska LGBTQIA :

1. Grupa samopomocy dla osób trans i ich bliskich. Studiując psychologię, mając możliwość zdobywać praktyczne umiejętności na oddziałach endokrynologii i neurochirurgii, i mając w ramach tych działań stały kontakt z psychologiem, który w dodatku udziela konsultacji naszym podopiecznym, nie mam obaw o to, że nie podołam temu zadaniu.

2. Grupa spotkaniowa dla kobiet nieheteronormatywnych 40+, która jest pod opieką innego psychologa. Ta grupa już funkcjonuje.

3. Grupa terapeutyczna dla osób nieheteronormatywnych z problemami uzależnień. Ta inicjatywa jest kolejną odpowiedzią (jak grupa kobiet) na zgłoszone zapotrzebowanie. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się pod koniec kwietnia po dokonaniu formalnych ustaleń z odpowiednimi instytucjami.

Poza tym oferujemy, o czym już wspomniałam, indywidualne konsultacje psychologiczne oraz skierowane do osób trans i ich bliskich spotkania indywidualne z doświadczonymi osobami transseksualnymi.

Kończąc te przemyślenia mogę stwierdzić, że mam za sobą kolejną ciekawą lekcję życia. Lekcję która, o czym mogę Was solennie zapewnić, nie poszła i nie pójdzie na marne…

Godne życie jest naszą Misją!

slider-2

Powstaje nowa inicjatywa skierowana do seniorów oraz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego przedstawimy założenia projektu oraz planowane sposoby jego realizacji. Liczymy, że Wasze cenne uwagi pomogą jeszcze lepiej dostosować projekt na etapie wdrażania do Waszych potrzeb.

W ramach projektu będziemy rozwijać pakiet usług, w skład którego wejdzie opieka i wsparcie w domu pacjenta, opieka paliatywna w domu pacjenta, aktywizacja poprzez różne formy warsztatów (taneczne, muzyczne, plastyczne, psychologiczne itp.)

Spotkanie odbędzie się w Poznaniu w Centrum Bukowska przy ul. Bukowskiej 27/29 w dniu 6 kwietnia o godzinie 17.00

Zatańczmy przeciw przemocy !

Czas przygotowań, wspólne próby oraz wspaniały wspólny taniec pokazały, że jest to doskonała forma mówienia Stop dla wszelkich aktów przemocy względem kobiet. Przemoc dotyka nas każdego dnia, więc postanowiłyśmy mówić o tym non stop. Jednym ze sposobów, jaki chcemy Wam zaproponować, są cykliczne spotkania, podczas których będziemy tańczyć nasz układ, ale nie tylko. Będziemy też sobie przypominać, po co to robimy.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy już 12 marca o godzinie 16.00 do szkoły tańca One Dance Studio, Poznań, Garbary 64.

Liczymy na Wasz udział i na Wasze pomysły. Na pierwszym spotkaniu chciałybyśmy Wam przedstawić nasze pomysły i wspólnie z Wami zaplanować kolejne.
Zapraszamy
Ania i Sandra

Spotkanie kobiet nieheteronormatywnych 40+

spotkanie kobiet tło 2

Zapraszamy wszystkie kobiety, które nie wpisują się w ogólnie przyjęte normy, na spotkanie przy kawie. Co się wydarzy? Jaki będzie przebieg? Kogo spotkacie? To tylko zależy od Was. Przyjdzcie, poznajcie się, zaprzyjaźnijcie, wypijcie razem kawę albo herbatę i porozmawiajcie o wszystkim, co was fascynuje, cieszy, smuci…Być może właśnie tutaj poznasz kogoś, na kogo czekasz od dawna.

Spotkanie odbędzie się już w najbliższą sobotę. Początek o godz.16.00. Miejsce-Poznań, Libelta 22, siedziba Stowarzyszenia Lepszy Świat

 

 

Przeciw przemocy

Kolejne spotkanie u Pani Marty Mazurek poświęcone było wymianie doświadczeń, informacji i możliwości, jakie mają oraz dają poszczególne jednostki skupione na przeciwdziałaniu przemocy. W spotkaniu tym wzięłam udział osobiście jako przedstawicielka naszej Fundacji. Wspomniałam o złożonych problemach osób transspłciowych i przedstawiłam obecnie prowadzone działania także w skierowane na pomoc konkretnym osobom. Dzięki tej inicjatywie uzyskaliśmy już niezbędną wiedzę, jak można uzyskać wsparcie dla konkretnych działań, jakie obecnie podejmujemy. Sama inicjatywa, z jaką wyszła Pani Marta, jest niezwykle cenna, co zgodnie przyznali uczestnicy. Często, o czym wspominała chociażby Basia Sinica ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola, nie wiemy, gdzie kierować osoby, które do nas zwracają się po pomoc. Uzyskane informacje (jak dla przykładu od przedstawicielek TKOPD czy MOPR) już pozwoliły nam uzyskać konkretne informacje, które pomogą nam wdrożyć program pomocy dla jednej z naszych podopiecznych.

Co znamienne, wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem skuteczności działania Pani Marty, która konsekwentnie realizuje plan, dzięki któremu wiele organizacji, działających na różnych polach, może skutecznie współpracować.

Podczas spotkania padła propozycja, by stworzyć zbiorczy biuletyn informujący w przystępny i konkretny sposób, gdzie i jak zwracać się o pomoc ze wskazaniem z jakim zakresem do kogo. Pomoże to nam, organizacjom, do których zwracają się osoby po pomoc, kierować je pod konkretny adres lub zwrócić się po pomoc do miejsca, które może nam udzielić pomocy w zabezpieczeniu potrzeb osoby, która się do na zwróci.

Wskazała też na specyfikę osób transpłciowych i wynikające z tego faktu zagrożenia, gdy osoba taka, zwracając się o pomoc, zostałaby skierowana do specjalistów, którzy nie mają doświadczenia w pracy z osobami trans.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeb związanych z szeroko pojętym tematem transpłciowości i wszelkich przejawów przemocy skierowanej przeciwko osobom trans na terenie miasta Poznania i okolic można dzwonić pod numer 667 863 841 lub na poznańską niebieską linię 61 814 17 17.

basia 08